Search

Vítání Jara ve školní družině

Tuto středu jsme ve školní družině přivítali jaro. Povídali jsme si hlavně o jarních kytičkách. Děti se je naučily poznávat podle obrázků formou pexesa a rýmovaných hádanek. Protože i počasí nám přálo, tak jsme si malování užili venku. Naše hádanky si můžete také vyzkoušet a to u školní zahrady.

Ilona Sedláčková
Zveřejněno: 25. 3. 2022

>>VŠECHNY FOTOGRAFIE<<


Ovocný salát ve školní družině

Dětem se minulé vaření líbilo, tak jsme si naplánovali další. Tentokrát ovocný salát z těchto surovin - mango, hruška, jablko a kiwi. Děti vše pečlivě nakrájely a smíchaly. Pak už jsme jen hodovali.

Irena Švábenská
Zveřejněno: 25. 3. 2022

>>VŠECHNY FOTOGRAFIE<<


Dětská scéna 2022 – okresní kolo recitační soutěže

Ve středu 23. 3. 2022 odjela skupina osmi nejlepších recitátorů školního kola do ZŠ Komenského v Nymburce. V příjemném prostředí auditoria se uskutečnilo okresní kolo soutěžní přehlídky dětských sólových recitátorů – Dětská scéna 2022. Naše výprava se v konkurenci základních škol a víceletých gymnázií neztratila. Soutěž probíhala ve čtyřech kategoriích a naši účastníci dosáhli na pódiové umístění dokonce ve dvou z nich. Ve II. kategorii obsadil 3. místo Jiří Pleskot ze 4.  třídy. V I. kategorii byla ještě úspěšnější Isabela Blažková ze 2. třídy, která vybojovala postup do krajského kola v Kolíně, kde bude naši školu reprezentovat 27. dubna 2022. Všem účastníkům děkujeme za přípravu a gratulujeme k úspěchu!

Petra Simůnková
Zveřejněno: 25. 3. 2022


Fyzika a vlnění

Nejvíce učitele uspokojí, když žáci sami bádají a snaží se problém prakticky uchopit. Třeba vlnění a kmitavý pohyb ve fyzice. V 8.A O. Sládek předvedl brilantně uchopení fyzikálního jevu a jeho převedení na pochopitelnou a naprosto jasnou demonstraci. A hlavně velice zábavnou. Učebnou zněli tóny hudby a káva i voda na reproduktoru tančila!
A tak to má být. Asi nemůže být nic lepšího, než, že žák za pedagogem přijde a řekne: „Já jsem něco vyzkoušel, mohl bych to předvést ostatním?“

Mgr. RNDr. Petr Černohorský
Zveřejněno: 24. 3. 2022Dějepisná olympiáda

Říká se, že historie je matka věd. Ano, z historie se stále učíme a hledáme v ní inspiraci. Pro letošní rok bylo pro dějepisnou olympiádu vybráno téma Česká šlechta do roku 1648.
Téma, které opravdu není jednoduché a jen ten, kdo má pro historii slabost se v tomto tématu dokáže orientovat. Žáci (a tady to byli opravdu jen kluci) se s tím vypořádali se ctí. Přes znalost postavení šlechty ve středověké společnosti, heraldiku až po prezentaci vybraného šlechtického rodu.
Opravdu přehled, který prokázali, byl obdivuhodný. Nakonec nejlepší byl Z.Horák před V.Kubínem (oba z 8.A) a A.Volkem z 9.A. Myslím, že nás na okresním kole v DDM v Nymburce budou dobře reprezentovat. Palec nahoru!

Mgr. RNDr. Petr Černohorský
Zveřejněno: 24. 3. 2022Ponožkový den

Dne 21. března podpořili žáci 2.A akci s názvem Ponožkový den. Tento den si totiž připomínáme Mezinárodní den Downova syndromu a lidé si na podporu postižených tímto hendikepem oblékají každou ponožku jinou.

Ing. Vlasta Tuláčková a druháci
Zveřejněno: 21. 3. 2022


Pátá třída v novém

V páté třídě už máme nový nábytek. Všichni žáci si s radostí nastěhovali své věci do svých přihrádek a poliček. Děkujeme našemu zřizovateli za krásné nové prostředí třídy.

Mgr. Bc. Dagmar Fišlová
Zveřejněno: 21. 3. 2022Pohoštění na oslavu MDŽ

Zdravé, barevné a skvěle chutnající - takto definuji a chválím občerstvení, které téměř samostatně připravili žáci z deváté třídy.
Zaměstnanci si pochutnali na hranolkách z mrkve, ředkve, okurky, dipu z červené řepy, avokáda a česneku. Skvěle chutnaly i jednohubky z celozrnných rohlíků.
Po všem se jen zaprášilo, mockrát děkujeme!

Mgr. Martina Čapková
Zveřejněno: 9. 3. 2022


Vznášející se vejce aneb fyzika hrou

I tento týden byli žáci prvního stupně svědky jak může být fyzika zábavná. Při pokusu s vodou, solí a vejcem jsme zkoumali v jaké vodě se vajíčko potopí či nepotopí.
Vysvětlení: Jakmile vložíme vejce do vody, klesá ke dnu. Přidáváme-li kuchyňskou sůl, stoupá k hladině, protože vznikající roztok kuchyňské soli má větší hustotu než voda. Pokud přidáme vodu, sníží se hustota a vejce se znovu bude pomalu potápět dokud se nepotopí až zcela ke dnu.

Kateřina Brabcová
Zveřejněno: 8. 3. 2022

>>VŠECHNY FOTOGRAFIE<<


Barevný "koktejl"

Badatelé z prvního stupně si v pokusu upřesnili, jak funguje hustota kapalin i pevných látek. Použili jsme kapaliny (šťáva, jar, voda, olej) a předměty (lego, šroubek, rajče, popcorn) o různých hustotách. Pokus nás všechny moc bavil a už se těšíme na další.

Martina Malá
Zveřejněno: 8. 3. 2022

>>VŠECHNY FOTOGRAFIE<<


Dobroty z avokáda ve školní družině

Tento týden jsme si v ŠD vyzkoušeli připravit jednoduché pohoštění z avokáda. Některé děti toto zdravé tropické ovoce ochutnaly poprvé. Do přípravy pomazánky a zdobení chuťovek se zapojili všichni. Nakonec zůstaly prázdné talířky a děti si svoje vaření pochvalovaly.

Ilona Sedláčková
Zveřejněno: 4. 3. 2022

>>VŠECHNY FOTOGRAFIE<<


Jarní výzdoba ze školní družiny

S prvním březnovým dnem jsme se pustili do jarní výzdoby. Připravili jsme si spousty jarních květin. Použili jsme, jak je naším zvykem, různé druhy materiálů. Děti si vyzkoušely ušít tulipán ze zbytků barevných látek, z tenkého papíru si vyrobili hyacint, z prokladu na vajíčka narcisku a z vaty a skořápek z pistácií jsme vytvarovali kočičky.Vše jsme naaranžovali do truhlíků a vyzdobili chodbu u jídelny.

Irena Švábenská
Zveřejněno: 4. 3. 2022


>>VŠECHNY FOTOGRAFIE<<


Třídnická hodina v 8.A

Jsme pro svobodu a demokracii na Ukrajině.
Dnes osmáci uctili statečnost ukrajinského lidu v boji za svobodu. Při hymně Ukrajiny.
Promítli jsme si mnoho faktů o historii Ukrajiny, zjistili jsme, že několik českých králů mělo za manželky kyjevské kněžny. Že ukrajinský Ščedrik (vánoční koleda) zazněla i ve filmu Sám doma, že básník Taras Ševčenko měl české kořeny. A mnoho dalších věcí nám řekl i Jára Tuzar, který má v této statečné zemi kořeny. Bojuje se tam i za naši svobodu.

Mgr. RNDr. Petr Černohorský
Zveřejněno: 2. 3. 2022


Exotické ovoce v 5. A

Bovískova mapa nás dnes seznámila s ovocem z jiných zemí. Avokádo a kiwi už u nás dobře známe.
Každé ovoce jsme ochutnali, bylo velmi dobré a těšíme se na další dobrůtky od Bovíska.

Renka Kubálková
Zveřejněno: 2. 3. 2022

>>VŠECHNY FOTOGRAFIE<<


Mladý chemik

Ani ve 2. kole soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika se Adam Volek (9. třída) neztratil. Naopak – nechal za sebou skoro tři stovky mladých chemiků z Prahy, Středočeského a některých škol Plzeňského, Královéhradeckého a Jihočeského kraje. Obsadil výborné 6. místo a začal se připravovat na třetí (praktické) kolo, které se uskuteční začátkem dubna v Praze.

Jiří Rejsek
Zveřejněno: 2. 3. 2022


Masopust v 5.A

Haló, haló, právě začíná v páté třídě Masopust!

Mgr. Dagmar Fišlová
Zveřejněno: 1. 3. 2022